Система за управление на околната среда
Като част от Интегрираната система за управление (ИСУ) на ДП РВД, системата за управление на околната среда, в съответствие със стандарта ISO 14001, цели:
- да се подобри устойчивото развитие чрез опазване на околната среда, намаляване въздействието от дейността на предприятието върху околната среда и постигане на съответствие с нормативните изисквания, отчитайки жизнения цикъл;
- да се намали бизнес риска за ДП РВД чрез постигане на целите по ОкС, демонстрирайки подобрена резултатност по отношение на околната среда пред заинтересованите страни и партньорите (други ДАНО, летища, авиокомпании и др.), като се провеждат консултации с тях за насърчаване на съвместните усилия по отношение на ОкС;
- да се подобрят осъзнаването и уменията на персонала на ДП РВД за опазване на околната среда, и да се намали използването на ресурси.
Политиката по околна среда се основава на ангажимента за опазване на околната среда, включително повишаване на резултатността по отношение на околната среда.
Във връзка с постоянно нарастващите нужди на обществото от въздушен транспорт за осигуряване на социално-икономическото развитие, както и отговорността за минимизиране на отрицателното въздействие върху околната среда, ръководството на ДП „Ръководство на въздушното движение“ управлява въздействието от дейността на предприятието върху околната среда, като ангажимент на всеки служител е да:
- познава и прилага политиката на ръководството по ОС и на приложимите за неговата дейност процедури и инструкции;
- извършва анализ и оценка на въздействието върху ОС при промени в оборудване, технологии, процеси и т.н.,
- прилага системата за разделно събиране на отпадъците от дейността, с фокус върху опасните и специфични отпадъци;
- осъществява мониторинг и осигурява отчетност, според специфичните задължения и Плана за мониторинг;
- В изпълнение на Европейския генерален план за УВД и в съответствие с една от мерките в областта на околната среда от Европейския план за въвеждане на Единно европейско небе (ESSIP), ДП РВД инициира учредяването и активно участва в работата на форум „Съвместно управление на въздействието върху ОС от авиационните дейности в района на летищата“ (СУВОС).
- От 28.04.2016 г. ДП РВД е въвело процедури за долитане, подход и отлитане на въздухоплавателни средства на летище София чрез сателитна навигация. Въвеждането е направено в изпълнение на Резолюция 37-11 на Асамблеята на Международната организация за гражданска авиация (ICAO). Постигнато е оптимизиране на структурата на въздушното пространство на летище София, установени са еднопосочни маршрути за отлитащите и долитащите самолети и премахване на конфликтните точки, с което се повиши капацитета на въздушното пространство, намали шумовото въздействие, разхода на гориво и създаването на вредни емисии.
- ДП РВД участва в проекта за трансгранично въздушно пространство за свободно планиране на полетите (ВПСП) в югоизточна Европа (SEE FRA) между Унгария, Словакия, Румъния и България, като от 07.01.2019 г. е въведено денонощно свободно планиране във въздушното пространство на Р България. Свързването на въздушното пространство на два функционални блока въздушно пространство – FAB CE и DANUBE FAB, предоставя на ползвателите на въздушното пространство пълната свобода да планират своите маршрути през комбинираното въздушно пространство на четирите държави. В допълнение, през 2021 г. бе въведена възможността за планиране на трансгранични полети във ВПСП между SEE FRA и BALTIC FRA (Полша и Литва), а през 2022 г. бе присъединена и Република Молдова към SEE FRA. В началото на 2023 г. е планирано и присъединяването на Чехия към държавите, предлагащи общо ВПСП в рамките на инициативата SEE FRA.
- ДП РВД определя ежегодно своя въглероден отпечатък в съответствие с ISO 14064-1:2012 и с най-добрите практики на CANSO “Air Navigation Service Provider Carbon Footprinting: A Best Practice Guides”.
