Метеорологично обслужване
ДП РВД в качеството си на сертифициран доставчик на аеронавигационно обслужване, осигурява аеронавигационно метеорологично обслужване (АМО), което се осъществява в съответствиe на изискванията на ICAO, дефинирани в Наредба 3 на МТС. Осигуряването на АМО допринася за повишаване на безопасността, редовността и ефективността на гражданското въздухоплаване.
АМО в ДП РВД се осигурява от следните звена:
- Отдел „Аеронавигационно метеорологично обслужване“ организира, ръководи, контролира и оперативно планира аеронавигационната метеорологична дейност;
- Отдел „Единен Прогностичен Център“ в Районния център за ОВД София изготвя метеорологични сведеДП РВД в качеството си на сертифициран доставчик на аеронавигационно обслужване, осигурява аеронавигационно метеорологично обслужване (АМО), което се осъществява в съответствие с изискванията и препоръчителни практики на ICAO, европейското и местно законодателство. Осигуряването на АМО допринася за повишаване на безопасността, редовността и ефективността на гражданското въздухоплаване.Осигуряваното от ДП РВД Аеронавигационното метеорологично обслужване включва изпълнението на функциите на летищни метеорологични служби (ЛМС) и летищни метеорологични станции (ЛМСт) за международните летища на Р България и функцията на метеорологична служба за следене за район за полетна информация (РПИ) София.
Компетентността на аеронавигационния метеорологичен персонал (АМП) се поддържа и проверява в съответствие с изискванията на Световната метеорологична организация и покрива стандартите за обучение, квалификация и компетентност, описани в документите WMO DOC № 1205 и WMO DOC № 1083.
Ползватели на аеронавигационно метеорологично обслужване са:
- Авиационните оператори и екипажи на въздухоплавателните средства (ВС);
- Органите за обслужване на въздушното движение (органи за ОВД);
- Службите за търсене и спасяване;
- Летищните оператори и администрации;
- Други организации, свързани с гражданското въздухоплаване, за които метеорологичната информация е необходима при изпълнение на дейността им.
За изпълнение на функциите на летищна метеорологична станция ДП РВД разполага с пет автоматизирани метеорологични наблюдателни системи (АМНС), разположени на всички международни летища на територията на България. Конфигурацията на АМНС включва сензори за измерване на вятър, температура, влага, налягане, видимост, долна граница и количество на облаците, състояние на пистата за излитане и кацане (ПИК) на летище София, количество валежи и система за определяне на метеорологичните явления. За всяко едно от летищата се изготвят и разпространяват регулярни и специални сведения METAR, Met Report, Special Report.
В изпълнение на функциите на летищни метеорологични служби за летищата София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица, ДП РВД изготвя и предоставя на потребителите метеорологични прогнози TAF, прогнози за кацане и летищни предупреждения.
Специализирано метеорологично обслужване се предоставя за полетите на малки височини чрез прогнози GAMET, прогнози за минимално регионално налягане и информации за опасни метеорологични явления AIRMET.
Метеорологична служба за следене (МСС) извършва непрекъснат мониторинг на метеорологичните условия в РПИ София и при наличие на опасни за авиацията метеорологични явления издава съответните предупреждения. Регулярно МСС издава и разпространява прогнози за органите за ОВД, прогнози, необходими за планиране на капацитета на ВП и прогнози за система tCat.
Мониторингът на метеорологичните условия в района за полетна информация се подпомага от
- Два доплерови метеорологични радара, разположени до с. Вакарел, Софийско, и в местността Аксаковска панорама, в близост до летище Варна;
- Информация от геостационарни спътници MSG на европейската агенция за метеорологични спътници EUMETSAT;
- Прогностични числени модели;
- Информация от европейска мрежа за детекция на мълнии.
ния за летище София, метеорологични прогнози и предупреждения за всички международни летища на територията на РБългария, а също така изпълнява функциите на метеорологична служба за следене за район за полетна информация (РПИ) София;
- Сектори „Летищна метеорологична станция“ в летищни центрове за ОВД Бургас, Варна, Пловдив и Горна Оряховица изготвят и предоставят сведения за наблюдаваните метеорологични условия на съответните летища.
Компетентност на аеронавигационния метеорологичен персонал (АМП) се поддържа и проверява в съответствие с изискванията на Световната метеорологична организация (СМО) и покрива стандартите за обучение, квалификация и компетентност, описани в документите WMO DOC № 49 и WMO DOC № 1083.
ДП РВД разполага с пет автоматизирани метеорологични наблюдателни системи (АМНС), разположени на всички международни летища на територията на България. Конфигурацията на АМНС включва сензори за измерване на вятър, температура, влага, налягане, видимост, долна граница и количество на облаците, състояние на пистата за излитане и кацане (ПИК) на летище София, количество валежи и система за определяне на метеорологичните явления.
Мониторингът на метеорологичните условия в района за полетна информация се осигурява с помощта на:
- Два доплерови метеорологични радара, разположени до с. Вакарел, Софийско, и в местността Аксаковска панорама, в близост до летище Варна.
- Информация от геостационарни спътници MSG на европейската агенция за метеорологични спътници EUMETSAT.
В ДП РВД има разработени собствени системи за:
- анализ, визуализация и изготвяне на метеорологични продукти (АМИС);
- автоматична терминална информационна система за разпространение на аеронавигационна информация за съответното летище – ATIS;
- система за генериране на емисии, предназначени за ВС в полет – VOLMET;
- автоматизиран метеорологичен брифинг.
Ползватели на аеронавигационно метеорологично обслужване са:
- Авиационните оператори и екипажи на въздухоплавателните средства (ВС);
- Органите за обслужване на въздушното движение (органи за ОВД);
- Службите за търсене и спасяване;
- Летищните оператори и администрации;
- Други организации, свързани с гражданското въздухоплаване, за които метеорологичната информация е необходима при изпълнение на дейността им.
Метеорологични продукти, изготвяни в ДП РВД включват:
- Метеорологични сведения; METAR, Met Report, Special Report;
- Метеорологични прогнози: TAF, прогнози за кацане, GAMET, прогнози за органите за ОВД, прогнози, необходими за планиране на капацитета на ВП;
- Летищни предупреждения;
- Информации за опасни явления в район за полетна информация София: SIGMET, AIRMET