Iris with IOC – ANSP contributions, Phase 2

Европейската космическа агенция (EKA) e международна междуправителствена организация с 22 държави- членки и не е част от органите на Европейския съюз (ЕС).
Име на предложението: BULATSA contribiton to Iris validation
Споразумение за финансиране: No. 4000133824/21/NL/SC
Времева рамка: февруари 2021 – ноември 2023 г.
Описание на проекта и цел:
Проекът Iris има за цел разработване на спътникова комуникационна услуга за предаване на данни въздух-земя (DLS) за нуждите на УВД и ще подпомогне преодоляването на ограничения капацитет на текущата услуга – VDL Mode 2. Iris е финансиран от Европейската космическа агенция (ЕКА).
Проектът стартира през 2007 г. и се осъществява чрез публично-частно партньорство с водеща роля на фирма Inmarsat.
Инфраструктурата, използвана за бъдещата сателитна DLS услуга, се очаква да разполага с много по-голям капацитет и бързодействие, да е разходно по-ефективна и по-устойчива алтернатива на сегашния стандарт. Планира се сателитно базиранaта DLS услуга да предлага подобрено използване на информацията за траекторията на въздухоплавателните средства (ВС), което ще означава намаляване на намесите от страна на РП и улесняване на разрешаването на конфликти. Тази технология ще изисква и съответното оборудване на борда на ВС.
Към момента е изпълнена проучвателната Фаза 1 на Iris, с участието на представители на европейската индустрия (немският център за aeрo-космически изследвания (DLR), Thales Alenia Space, Airbus), както и европейски доставчици на аеронавигационно обслужване (ДАНО) и др.
През м. март 2020 г. официално бе инициирана Фаза 2 от проекта. Тя включва тестване на услугата във въздушното пространство на Европа. Европейски ДАНО и специално оборудвани ВС ще валидират разработените функционалности в реална оперативна среда. В тази фаза Inmarsat и ЕКА следва да подготвят услугата за общоевропейско сертифициране. Целта е до 2028 г. Iris да навлезе като основно средство за комуникация между ръководители полети (РП) и пилоти посредством сателитно базирана връзка за предаване на данни.
ДП РВД съвместно с други ДАНО – DFS, DSNA, ENAIRE, LFV, LVNL, Nav Portugal, Romatsa, skyguide е част от плана на Фаза 2, който предвижда множество дейности по развитие, валидиране и внедряване на сателитно базирания DLS. Работните пакети, по които ДП РВД ще участва са WP 1.2 – Iris Demonstration Flights и WP 3.4 – Business, CBA, Marketing & Stakeholder Management. Лидер по работните пакети е NATS.
В рамките на проекта, експертите на ДП РВД ще участват в подготовката и провеждането на валидации, демонстрации и съпътстваща документация с оперативна и техническа насоченост в сътрудничество с Inmarsat, Евроконтрол, европейски ДАНО и представители на индустрията като Airbus, Honeywell, Cobham и др.
Дейностите на ДП РВД по Фаза 2 на Iris са част от проекта “BULATSA contribution to Iris validation”. Проектът е одобрен от ЕКА в рамките на Петата тръжна процедура на ЕКА за България по Плана за коопериращи държави. “BULATSA contribution to Iris validation” е планиран за изпълнение в периода от м. февруари 2021 до м .ноември 2023 г., с финансиране по фонда за коопериращи държави на ЕКА E/0908-10 – PECS Bulgaria, съгласно Договор между ДП РВД и ЕКА No. 4000133824/21/NL/SC.
Допълнителна информация за Iris може да намерите тук.