IFATCA призовава държавите да защитят предоставянето на аеронавигационно обслужване

Международната федерация на асоциациите на ръководителите на полети – IFATCA, призова държавите да защитят предоставянето на аеронавигационно обслужване и неговия статут на критична инфраструктура.
„Целият свят преживява безпрецедентни времена поради пандемията от COVID-19. Засегнати са почти всички индустрии и бизнеси, но авиационната индустрия е една от най-тежко пострадалите поради преустановяването на въздушни полети, наложено при ограничаване на разпространението на COVID-19. Въздушният трафик по целия свят е намалял с 80-90% в сравнение с данните от миналата година.“, се казва в декларацията подписана от Дънкън Аулд, Президент и главен изпълнителен директор на IFATCA и Фредерик Делию – изпълнителен вицепрезидент за Европа.
„По време на пандемията, обслужващите въздушния трафик и в частност ръководителите на полети, продължават да работят, поддържайки нашето небе в безопасност. Те предоставят съществена услуга за медицинските, хуманитарните, военните, репатриращите и товарните полети, които все още се осъществявват. Международните организации, правителствата, регулаторите и Доставчиците на аеронавигационно обслужване (ДАНО) трябва да осигурят непрекъснатост на процеса, като същевременно се спазват здравните и санитарни изисквания, които тази извънредна ситуация налага. Също така те трябва да предоставят достатъчна финансова и регулаторна подкрепа на ДАНО, за да може да бъде изпълнена тяхната мисия.
Настоящата ситуация доказва, че аеронавигационните услуги са част от критичната инфраструктура на всяка страна, изпълнявайки ключова роля при дистрибуцията на така необходимите медицински запаси за справяне със здравната криза. За съжаление, финансирането на тази критична инфраструктура е изложено на риск поради сгрешения механизъм за финансиране, а именно желаещи да отложат плащането на вече начислени пътни такси потребители на въздушното пространство,. Това ще е тежък удар както върху настоящото, така и върху бъдещото изпълнение на дейностите на ДАНО.
Макар че не е ясно кога търговският въздушен трафик ще започне да се възстановява, това несъмнено ще се случи и ДАНО трябва да бъдат в готовност за безопасно и ефективно справяне с нарастващото търсене. От първостепенно значение е държавите да предоставят на критичната инфраструктура, в която попада ДАНО, необходимата финансова подкрепа както по време на тази криза, така и през периода на възстановяване. IFATCA вярва, че спирането на обучението, уволняването на висококвалифициран персонал и/или прилагането на необратими мерки за намаляване на разходите, ще забавят възстановяването на авиационната индустрия и трябва да се избегне на всяка цена.
В Европа, всички промени в индустрията за УВД през последните 20 години, са направени под чадъра на инициативата „Единно европейско небе“ (ЕЕН). Тя се концентрира почти единствено върху разходите и капацитета, макар че разходната ефективност не може да бъде единствената цел при критична инфраструктура. Този тесен фокус доведе до схема за ефективност, която се фокусира предимно върху способността за балансиране на разходите и капацитета. Докато схемата се управлява от Европейската комисия, авиокомпаниите са оказвали огромно влияние върху схемата, като по същество са определяли как ДАНО да функционират и да бъдат финансирани.
Със система на финансиране, съсредоточена единствено върху ефективността, не е трудно да се предвиди, че настоящата криза ще принуди ДАНО отново да обмисли спиране на обученията, уволняване на персонал, намаляване на заплатите и като цяло съкращаване, където е възможно, за да се поддържа едно минимално ниво на обслужване. Подобни мерки, предприети по време на финансовата криза през 2008 г., доведоха до „задръстване“ на европейското небе и ескалиращи закъснения и разходи.
Докато Европейската комисия и държавите се концентрират върху това как ефективно да отговорят на тази криза, реакцията към тази заплаха не трябва да бъде единственият фокус. Ние трябва да погледнем на тази пандемия като на една много рядко случваща се възможност. Възможност да бъдем активни и да предвидим бъдещи нужди, да оценим сегашните механизми с критично око и да използваме опита си за да избегнем повтаряне на минали грешки. Само тогава ще бъдем в състояние да запазим безопасния, организиран и бърз поток на въздушния трафик при срещата с настоящите и бъдещите предизвикателства.
IFATCA призовава европейските държави* да:
- Признаят, че предоставянето на аеронавигационно обслужване е критична инфраструктура, която играе ключова роля за разрешаване на кризисни ситуации.
- Подсигурят финансово подпомагане за предоставянето на аеронавигационно обслужване при преодоляване на тази криза и да обезпечат наличието на достатъчно основен квалифициран персонал при възстановяването на търговския въздушен трафик.
- Спрат изпълнението на схемата за ефективност на Единното европейско небе, докато напълно не бъдат установени по-обширните последици от тази криза и да се направи преценка дали схемата е подходящо да продължи да бъде спазвана или не.
- Приложат мерки за управление на въздушното пространство, за да осигурят така необходимите последователни и координирани отговори на бъдещи кризи, били те хуманитарни, кибер или финансови.
Учтиво молим да включите IFATCA и ключовия оперативен персонал, който тя представлява, във вземането на решения и в работата, извършвана за справяне с тази криза. Предлагаме да се включи опита на нашите членове в разработването и подпомагането на надеждни решения, за да се гарантира устойчивостта на безопасността, непрекъснатостта и организирания поток на услугите за УВД в европейското въздушно пространство.“
* Австрия, Белгия, България, Хърватска, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Норвегия, Швейцария и Великобритания.