InterFAB дискутира темата за икономическия излишък

InterFAB проведе експертна дискусия в присъствието на повече от 80 делегати от цяла Европа. Под домакинството на FABEC, форумът разгледа детайли и особености, свързани с тълкуването на финансовите данни от Органа на Европейската комисия за преглед на ефективността (PRB) и от доставчиците на аеронавигационно обслужване (ДАНО).
Екхард Дрюс, директор по управленско счетоводство в DFS (ДАНО на Германия) и Витан Тодоров, финансов директор и главен счетоводител в BULATSA, разясниха как терминът „икономически излишък“ се тълкува много различно, което има сериозни последици при отчитането на финансовите резултати.
„Ние, в качеството си на ДАНО, често се сблъскваме с изявления на PRB, че ДАНО генерират значителен излишък – термин, който се тълкува в смисъл на печалба“, каза Екхард Дрюс. Той обясни принципа за изчисляване на икономическия излишък от PRB и трансформацията на резултатите от в годишните отчети в икономически излишък. За някои ДАНО има съществена разлика между двете стойности. като съгласно методологията на PRB икономическият излишък може да бъде положителен, докато резултатът в годишните отчети – отрицателен.
Експертната дискусия представи три различни подхода за избягване на погрешното тълкуване на резултатите на ДАНО. Първо, трябва да е ясно, че разходите може вече да надвишават приходите в плановете за ефективност на ДАНО. На второ място, излишъкът не трябва да се използва от PRB като индикатор за финансовите резултати на ДАНО. Трето, не трябва да се смесват планови и реални стойности при изчисляване на разходите за капитал.
„Добре е, че PRB пое инициативата да създаде концепцията за икономически излишък, но би било полезно да обсъдим по-детайлно какво показва и как може да се използва тя“, посочи Витан Тодоров, финансов директор и главен счетоводител на BULATSA.
Докладът за мониторинг на PRB публикуван през октомври 2020 г. споменава за „значителни излишъци“ през референтния период, които ДАНО не трябва да връщат на потребителите на въздушното пространство. В този случай, PRB очаква ДАНО да използват така наречения „натрупан излишък“ за управление на разликата в собствения капитал през 2020 и 2021 г. за намаляване на разходите по време на кризата.
Икономическият излишък може да бъде положителен или отрицателен в зависимост от това дали разходите за предоставеното обслужване са по-високи или по-ниски от приходите. Освен това, може да възникнат отклонения от допусканията, заложени в плана за ефективност, в резултат на промени в прогнозния обем на трафика и в други механизми за споделяне на риска, които отчитат капацитета на въздушното пространство, закъсненията и екологичните показатели.
„Предоставянето на обслужване на въздушното движение обикновено се свързва с относително нисък риск. В днешно време, обаче, виждаме, че това може да бъде високорискова дейност. ДАНО не възнамеряват да се отклоняват от плана, но всяко ДАНО трябва да управлява ситуацията съобразно хода на събитията през референтния период“ , обясни Витан Тодоров.
Терминът „икономически излишък“ е въведен от PRB през 2015 г. В рамките на Комитета за единно европейско небе е представен документ, който правилно посочва, че „икономическият излишък“ може да се използва като ранен индикатор за икономическите резултати на ДАНО. Този термин обаче се използва некоректно от недостатъчно запозната общност като измерител на средствата, останали в ДАНО. Освен това, излишъците/загубите следва да се измерват спрямо заложените резултати в плана за ефективност.
Икономическият излишък се приема за аналогичен на икономическата печалба, която е различна от счетоводната печалба. PRB счита икономическият излишък като част от цената на капитала, но при изчисляването на неговата стойност PRB използва средно претеглената цена на капитала, която е стойност преди данъчно облагане. Според Витан Тодоров цената на собствения капитал не е излишък по подразбиране, а е част от разходната база, фактор, признат от ICAO.
„Много индустрии използват установени ключови показатели за ефективност като Приходи преди данъци (EBT) и Приходи преди лихви и данъци (EBIT). При оценяване на финансовото състояние на ДАНО би било по-добре да се използват официално установени термини“– заяви Екхард Дрюс.
За постигането на общо разбиране по темата и за намаляване на риска от погрешно тълкуване, през есента на миналата година е създадена съвместна работна група, по линия на InterFAB с ЕВРОКОНТРОЛ и PRB.
Презентаторите призоваха за индикатори, очертаващи финансовите резултати на ДАНО, които са по-близки до тези на годишните отчети. Заменянето на понятието „печалба“ с това на „икономически излишък“ предполага, че ДАНО натрупват финансови излишъци, докато всъщност реалността може да е съвсем различна.
Експертните дискусии на InterFAB предоставят платформа, където може да се споделя опит и да се обменят мнения по ключовите въпроси, свързани с данните и ефективността в управлението на въздушното движение. www.fabec.eu/ExpertTalks