Ден на посетителите за прототип TESLA по проект PJ 10 на програма SESAR 2020




Controller Tools and Team Organisation for the Provision of Separation in Air Traffic Management – PJ 10 (PROSA)
BULATSA проведе Ден на посетителите за запознаване с проведеното от 13-17 ноември 2017 г. валидационно упражнение на прототип TESLA. Участие взеха представители на Airbus, Евроконтрол, INDRA, THALES, DFS и COOPANS.
TESLA (Tactical Encounter Solver Assistant) e съвместен проект на Airbus D&S и BULATSA, който стартира през 2016 г. в изпълнение на дейностите по проект PJ 10 PROSA (Controller Tools and Team Organisation for the Provision of Separation in the Air Traffic Managament) на програма SESAR 2020.
SESAR 2020 е програма на Европейския съюз за развитие на нови технологии в сферата на управлението на въздушното движение и се управлява от съвместното предприятие на ЕС SESAR Joint Undertaking (SJU). Финансира се от програмата за изследвания и иновации Хоризонт 2020 и акцентира върху серия от проекти с цел разработването и валидирането на нови технологични решения за управление на въздушното движение.
Ръководителите на полети, които отговарят за безопасното и качествено обслужване на въздушния трафик, са подпомагани от автоматизирани системи за управление на въздушното движение, с чиято помощ наблюдават и комуникират със самолетите. Тяхна основна задача е поддържане на сепарация с цел недопускане на опасно сближаване на самолетите и закъснения във въздуха и на земята. Непрекъснатото увеличаване на трафика и въвеждането на въздушно пространство за свободно планиране на полетите (Free Route Airspace) поставя пред тях сериозни предизвикателства, които изискват въвеждането нови технологични решения с цел подобряване безопасността на полетите и тяхното по-ефективно провеждане.
Екипите от специалисти на BULATSA и Airbus D&S проведоха съвместно валидационното упражнение на прототипа в специално оборудваната тестова платформа „BULATSA innovation grid“, където са разположени симулационни работни позиции за РП и псевдо-пилоти. Целта беше тестване на прототипа и набиране на масив от специализирана информация за зрелостта на TESLA и развитието му по предварително зададени изисквания и стандарти, определени от SJU.
TESLA подпомага Ръководителите на полети при разрешаването на потенциални конфликти в натоварените райони на летищата и оценява и представя различните възможности за предотвратяването им като следи и анализира траекториите на самолетите. Прототипът показва кои решения са безопасни за всяка конкретната ситуация – дали самолетите да набират височина или да снижават и с каква скорост. Другите възможни решения са промяна на направлението на полета и корекции в скоростта на въздухоплавателните средства.
В рамките на събитието бяха представени и поведението и възможностите на TESLA чрез симулация на управление на въздушното движение в района на летище София със средно и високо натоварен трафик. Българските Ръководители на полети демонстрираха възможностите за разрешаване на множество конфликтни ситуации с помощта на прототипа.
Резултатите и оценката за статуса на прототипа TESLA се очакват в края на първото тримесечие на 2018 г.
Относно SESAR
Като технологичен стълб на инициативата Единно европейско небе, SESAR (Изследователска програма за управление на въздушното движение (УВД) в Единното европейско небе) има за цел да модернизира и хармонизира УВД в Европа. Съвместното предприятие SESAR (SESAR JU) бе създадено през 2007 г. като публично-частно партньорство за подпомагане на това начинание. Предприятието прави това чрез обединяване на знанията и ресурсите на цялата общност за УВД, за да се определят, изследват, развият и валидират иновативни технологични и оперативни решения. SESAR JU също така отговаря и за изпълнението на Европейския генерален план за УВД, който определя приоритетите на ЕС за научноизследователска и развойна дейност, и за изпълнение. Основано от Европейския съюз и Евроконтрол, SESAR JU има 19 членове, които заедно със своите партньори и асоциации ще представляват над 100 компании, работещи в Европа и извън нея. SESAR JU работи също така тясно с асоциациите на персонала, регулаторите, летищните оператори и научната общност.
PJ10 PROSA получи финансиране от Съвместното предприятие SESAR по програмата за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт 2020“, по силата на споразумение за отпускане на безвъзмездна помощ № 734143.