BULATSA се включи в Европейското звено за кризи в авиацията към Евроконтрол






BULATSA има представител за България в Европейското звено за кризи в авиацията към Евроконтрол (ЕАССС), който да отговаря за координацията на дейностите с ЕАССС при възникване на криза в авиацията и комуникацията с останалите заинтересовани страни.
По време на българското председателство на ЕС, България е със статут на постоянен участник в ЕАССС.
ЕАССС организира ежегодни занятия за симулиране на кризи в авиацията с участие на държавите-членки на Евроконтрол, в които досега нямаше българско участие.
Миналата година BULATSA заяви участието си съвместно с ГД ГВА в планираното за периода 13-14 март 2018 г. занятие CYBER 2018. България участва като директно засегната държава от кибер-атака, насочена срещу системите за обработка на радарна информация.
Занятието е фокусирано върху координацията и комуникацията при реакция в случай на кибератака, насочена срещу системите за обработка на радарна информация. При провеждането му бе обменена оперативна информация, целяща да се намали несигурността за авиацията като цяло и за УВД в частност. Основна цел на EACCC е да се повиши готовността за реакция в случаи на кибератаки към центровете и мрежата за УВД чрез координация и хармонизиран подход за реакция.
С цел подготовка на участието си в занятието, BULATSA проведе дискусии с експерти от ГД ГВА, Министерство на отбраната, ДАНС и Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност (CERT-BG), на базата на които изпрати предложения относно симулативни ситуации на национално ниво, действията на компетентните национални институции и определените лица за контакт.
ЕАССС обобщи изпратените от участващите държави материали и въз основа на тях изработи ръководни документи (директиви), описващи целите, задачите, оперативната обстановка, въздействието, етапите на протичане и планираните обсъждания на резултатите.
Занятието се проведе с помощта на специализиран софтуер с достъп чрез уеб интерфейс, където участниците следваха стъпка по стъпка събитията от предварително планирания сценарий. Обсъждиха се действията на държавите по предварително въведената информация, като участниците имаха възможност да задават въпроси и да дават допълнителна информация за решенията, които са взели.