BULATSA внедрява нова система за управление на комплексността на въздушното движение

BULATSA внедрява нова система за управление на комплексността на въздушното движение. Проектът на SESAR за разгръщане на модернизацията 2015_217_AF4, има за цел да въведе Инструмента за оценяване сложността на трафика (tCAT) в Районния център за обслужване на въздушното движение София. Когато въздушното движение нарасне отново, това ще подпомогне управлението на сложни ситуации във въздушния трафик в България и ще донесе значителни ползи за ефективността на европейската авиация.
Инструментът използва полетна информация от Подобрената тактическа система за управление на потока на въздушния трафик (ETFMS), комбинирана с други данни за прогнозиране, за да се оцени сложността за изпълнение на Управлението на въздушното движение. Той подпомага планирането на ресурсите на доставчика на аеронавигационни услуги за управление на въздушния трафик по по-ефективен и рентабилен начин, като същевременно оптимизира капацитета.
Проектът на SESAR изцяло покрива съществуващата регулаторна празнина в Програмата за разгръщане на SESAR (SDP) Фамилия 4.4.2 „Инструменти за усложнен трафик“ в България. Инструментите за усложнен трафик са единствената Фамилия в SDP в рамките на Съвместния пилотен проект (PCP) Sub-AF 4.2, свързан с „Автоматизираната поддръжка за оценка на сложността на трафика“, които остават в регламента за CP1 под различна номерация „Sub-AF 4.3“, но в същата техническа област.
В рамката на проектите финансирани от Механизма за свързване в Европа (CEF), координирани от Управителя на разгръщането на SESAR, ДП РВД участва в 2 проекта за разгръщане на SESAR като ръководител на проектите и в други 5 като участник. Тези, общо 7 проекта за модернизация на УВД, са в областта на Мрежовото съвместно управление, първоначалното широкомащабно управление на информацията (SWIM) и първоначалното споделяне на информация за траекторията.
Завършването на проекта бeше планирано за 2020 г., но поради пандемията от COVID-19 се забави с няколко месеца и предстои да бъде завършен през септември 2021 година. Той ще подпомогне планирането на ресурсите на доставчика на аеронавигационно обслужване за управление на въздушния трафик по ефективен и рентабилен начин. Очаква се да донесе най-големи ползи за ефективността по отношение на увеличаване на капацитета и намаляване на закъсненията във въздушното пространство за транзитния трафик.
Анализът на ползите и разходите (CBA) от Управителя на разгръщането на SESAR, с подкрепата на експертизата на Управителя на мрежата (Евроконтрол), като част от по-мащабните усилия за оценяване изпълнението на изискванията на Регламент (ЕО) №716/2014 (Регламентът за PCP). Той се основава на стандартните методологии на Евроконтрол за анализ на закъснения в европейската мрежа за УВД и оценка на ползите и разходите от инвестициите в УВД. Резултатите от CBA, след отчитане на въздействията от кризата с COVID-19, показват прогнозна натрупана чиста настояща стойност от около 22 милиона евро до 2030 година.
Отзиви от потребители
„Едно от първите неща, които ми харесаха в системата, е лекотата за въвеждане на данни и нови конфигурации, както и съвременният и интуитивен интерфейс човек-машина (HMI), даващ много по-добро представяне на оперативната информация. Възможността да се виждат прогнозни и реални радарни данни на един и същ екран е голяма помощ при избора на най-добрата конфигурация на сектора.“
Деян Николов,
Координатор УВП
„Системните функционалности, свързани с оценка на работното натоварване на РП, ни дадоха нови възможности за оценка на прогнозираното състояние на въздушното движение и подпомагат отварянето и затварянето на сектори. Модулът за автоматизирано оптимизиране на схемата за отваряне направи избора на конфигурации много по-лесен. Автоматичното опресняване на данните и опростеният обмен с Управителя на мрежата за УВД ни спестяват допълнително време и усилия, и силно подпомагат процеса на Управление на потоците на въздушното движение.“
Петър Папазов,
Ръководител на УВП София
„За разлика от старата система, която предоставяше архив само за последната наблюдавана въздушна ситуация, новата система tCAT поддържа пълен архив на всяко междинно състояние на прогнозата за трафика. Този подробен архив ни позволява да имаме по-задълбочен поглед върху процеса на вземане на оперативни решения и да издаваме по-добре насочени препоръки за безопасност.
Въло Самоковлийски,
Експерт по безопасност
Повече информация за проекта може да намерите тук: https://www.sesardeploymentmanager.eu/projects/2015_217_af4