Учени и експерти от Европа и САЩ объсдиха проблемите на управлението на въздушното пространство
Около 100 участници от цяла Европа и САЩ присъстваха на научния семинар „Единно европейско небе и устойчивост на системата за управление на въздушното движение” на 15 и 16 септември в София.
Форумът се организира от Danube FAB, Функционалния блок въздушно пространство централна Европа (FABEC) и Германското дружество за авиационни изследвания (GARS) и събра изтъкнати учени и експерти от индустрията. Те обмениха вижданията си за това как да се управлява нарастващата несигурност в управлението на въздушното движение. В следствие рязкото намаляло търсене по време на пандемията, геополитическите промени, метеорологичните проблеми и променящите се модели на трафика, делегатите определиха приоритетни области за повишаване на устойчивостта по време на кризистни ситуации.
Изместването на потоците на трафика води до прекомерно търсене и доходи в някои държави, докато други остават с неизползван капацитет и намалели доходи. Методът за ефективно управление на ресурсите „Точно навреме“ (Just-In-Time) не е подходящ за тези екстремни колебания и планирането на капацитета придобива по-голямо значение. Затова трябва да се намери баланс между оперативната и финансовата устойчивост, за да може да се устоява на такива събития.
Обществената загриженост относно изменението на климата и промените в околната среда има бавно, но дълготрайно въздействие, но досега ѝ се отдавапо маловажно значение в регламента, определящ мандата на аеронавигационното обслужване.
Лекции изнесоха професора по икономика в Принстънския университет и директор на Центъра за финанси в Бендхайм, Маркъс Брюнермайер, за управлението на несигурността и Раду Бабичану, от авиационния университет Embry-Riddle, за устойчивостта на киберсигурността. Представители на индустрията и учени от повече от 10 европейски държави и САЩ допринесоха за задълбочени дискусии относно предизвикателствата и възможностите, пред които е изправено управлението на въздушното движение и стойността на устойчивата инфраструктура. Това доведе до ключови констатации, които подчертават важността на балансираните цели за ефективност, финансовите и оперативните буфери, регулярните стрес тестове и колективния подход за прогнозиране, за да се помогне по най-добър начин на управлението на бъдещата несигурност.
Въздушното пространство на шестте държави от FABEC – Белгия, Франция, Германия, Люксембург, Нидерландия и Швейцария, е едно от най-натоварените и най-сложните в света. Болшинството големи европейски летища, основните граждански въздушни трасета и военни тренировъчни зони са разположени в тази зона. Въздушното пространство на FABEC обхваща 1.7 милиона км2 и обслужва над 55% от европейския въздушен трафик. През 2020 г. FABEC спечели Приза за опазване на околната среда в УВД (ATM EnvironmentAward) за втора поредна година.