Деветнадесети заседания на управителните органи на DANUBE FAB

Управленските екипи на BULATSA и ROMATSA се срещнаха в Букурещ за своето деветнадесето заседание на Съвета на ДАНО на DANUBE FAB, поддържайки важната роля при оформянето на стратегическата посока и приоритети на Функционалния блок въздушно пространство (ФБВП).
Направени бяха презентации относно документите на DANUBE FAB: Стратегическа програма за 2023-2027 г., Годишен план за 2023 г. и Годишен доклад за 2022 г.; планирането на бюджета за следващата година, главните приоритети на DANUBE FAB, като Въздушното пространство за свободно планиране на маршрута вюгоизточна Европа (SEE FRA), последните развития на Единното европейско небе (ЕЕН), както и по отношение на съвместното участие в най-новите тръжни процедури за Индустриални проучвания за цифровото европейско небе.
По време на срещата представителите на ФБВП получиха актуална информация за проектите на DANUBE FAB, като акцент беше продължаващото разширяване на SEE FRA. През февруари 2022 г. въздушното пространство на Република Молдова бе интегрирано в SEE FRA, а през февруари 2023 г. SEE FRA ще се разшири още повече с включването на FRA на Чешката република (FRACZECH).
По отношение на платформата InterFAB, DANUBE FAB продължава да играе важна роля чрез укрепване на организацията за сътрудничество с други ФБВП и заинтересовани страни от авиацията. В тази връзка, DANUBE FAB и FABEC организираха научен семинар на тема: „Единно европейско небе и устойчивост на системата за УВД“ през септември 2022 г. в София. Конференцията се проведе в партньорство с Германското дружество за авиационни изследвания (G.A.R.S.). Събирайки на едно място хора от научните среди и практици, научният семинар предостави форум за взаимен обмен и възможност за споделяне на идеи за устойчиво обслужване на въздушното движение.
Отчитайки изискването на междудържавното споразумение за DANUBE FAB, което предвижда заседанията на Управителния съвет да се организират два пъти годишно, членовете на Съвета проведоха и своето деветнадесето заседание в онлайн формат на 16 декември 2022 г., седмица след заседанието на Съвета на ДАНО, като по този начин осигуриха нужната връзка между съответните стратегически и планиращи органи на ФБВП и Управителния съвет.
На заседанието присъстваха представители на Министерство на транспорта и съобщенията, гражданските и военните авиационни власти, националните надзорни органи и ДАНО на двете държави. В съответствие с политиката за наблюдатели на DANUBE FAB, бяха и представителите на Генералната дирекция за мобилност и транспорт (DG MOVE) от името на Европейската комисия.
Представителите на Съвета направиха преглед на дейностите извършени през 2022 г., със специален акцент върху текущите проекти с висок приоритет: въздушното пространство за свободно планиране на маршрута, сътрудничеството в InterFAB и разширяването на DANUBE FAB. Участниците бяха информирани и за планирането на бюджета за следващата година и разработването на стратегическите документи на ФБВП: Стратегическата програма за 2023-2027 г. и Годишния план за 2023 г.
По отношение на последните развития в ЕС се проведоха дискусии по теми, като присъединяването на BULATSA и ROMATSA към съвместното предприятие SESAR 3 и участието на двата ДАНО в тръжни процедури за Индустриални проучвания за цифровото европейско небе, новото партньорство на Управителя на разгръщането на SESAR и възможни начини за намиране на общи интереси за бъдещо сътрудничество.
Тъй като DANUBE FAB следи отблизо потенциалното въздействие на реформата на законодателната рамка на ЕЕН върху УВД в региона, както и върху ФБВП като цяло, членовете на Съвета взеха под внимание сложността на преработеното досие на ЕЕН2+ и последните развития в процеса на тристранния диалог. Участниците подчертаха отново значението на реформата на ЕЕН, за да се даде възможност за отговор на настоящите предизвикателства, като недостига на капацитет и намаляването на емисиите от въздухоплаването, в една динамична регулаторна среда на ЕС. След 10 години съвместна работа в рамките на DANUBE FAB, Република България и Румъния доказаха способността си бързо да се адаптират, коригират, изпълняват и прилагат нови разпоредби, като същевременно предприемат необходимите мерки, за да имат ефективна аеронавигационна инфраструктура, за предоставяне на безопасно аеронавигационно обслужване.
Следващият кръг от заседания на управителните органи на DANUBE FAB е планиран за пролетта на 2023 г.