PJ38-W3-ADSCENSIO – ADS-C ENables and Supports Improved ATM Operations
Статус: АКТИВЕН

Име на предложението: SESAR-WAVE3-07-2020 – Downlinking Flight Trajectory to improve ATM performance
Споразумение за финансиране №:
101017626 — H2020-SESAR-2020-2
Решение:
PJ38-W3-ADSCENSIO – ADS-C ENables and Supports Improved ATM Operations
Времева рамка:
1 ноември 2020 г. – 31 декември 2022 г.(26 месеца)
Координатор на проекта: Въздухоплавателна дирекция на Р. Франция (Direction des services de la navigation aerienne – DSNA)
Участници: AIRBUS, AIRTEL, DFS, ENAIRE, ENAV, EUROCONTROL, HONEYWELL AEROSPACE, HUNGAROCONTROL, INDRA, LEONARDO, NATS, PANSA, SKYGUIDE, ANS CR, LPS SR, ORO NAVIGACIJA, ATOS BELGIUM, FREQUENTIS, SAAB, SINTEF, BULATSA (като свързана трета страна с ENAV) и др.
Описание на проекта:
Предложението се основава на общия принцип за Операции, базирани на траекторията (Trajectory Based Operations – TBO), насочени към подобряване на различни характеристики на контрола на въздушното движение, благодарение на по-доброто предвиждане на поведението на полетите.
По време на изпълнението на полет, основните елементи, които захранват надеждната прогноза за траекторията или алтернативни сценарии, могат да бъдат предоставени от самолета. Такива елементи са: условия на вятъра, графика на скоростта или прогнозиране на траекторията, изчислено от самата навигационна система на самолета, което включва набор от позиции, надморска височина и време („4 измерения“).
Някои самолети, използвани от европейските авиокомпании, вече имат способността да изпращат тези елементи чрез приложение за комуникиране на данни (datalink).
PJ.38 продължава предишните инициативи на SESAR и допринася фокусирано за подготовката на индустриалното изпълнение, както се изисква по регламента за изпълнение Common Project 1, гласуван от комитета за Единно европейско небе през ноември 2020 г. Свързаните правила с регламента предвиждат наземните системи на европейските доставчици на аеронавигационно обслужване (ДАНО) да могат да използват данните за траекторията на въздухоплавателното средство с изискване поне 45% от полетите в Европа да имат капацитет да споделят траекторията в края на 2027 г.
Цел:
Проектът цели да се докажат и демонстрират:Подобренията, които могат да бъдат постигнати в много често срещани оперативни ситуации, които се отнасят до безопасността и ефективността на въздушното движение и които ситуации ръководителите на полети (РП) трябва да управляват;
Ефективността и стабилността на технологичната инфраструктура за подпомагане на комуникацията на данните между въздухоплавателното средство и различни наземни потребители за обмен на траектории.
Внедряването на технически и оперативни решения ще доведе преди всичко до намаляване на натоварването на РП при високи нива на трафика, като по този начин ще се увеличи капацитета на въздушното пространство и ефективността на въздушния транспорт. В резултат от подпомагането на по-ранното вземане на решения от РП, ще се позволи да се намалят закъсненията на полетите, количеството разходвано гориво и емисиите на CO2 за полет. Това са ключови елементи в перспективата за намаляване на въздействието на авиацията върху околната среда.
Участието на BULATSA:
BULATSA стартира своето участие в проекта през януари 2021 г. В съответствие с целите по проекта, BULATSA ще допринесе за демонстрацията на работата на ADS-C (Automatic Dependent Surveillance – Contract) и неговите оперативни ползи. По време на серия валидации, ще бъдат интегрирани реални и емулирани ADS-C данни в симулационна среда, предоставена от BULATSA и с участието на РП от BULATSA. Упражнението следва да демонстрира как ADS-C данните биха могли да се използват за подобряване на функционалностите за предвиждане на траектория (TP) и откриване и разрешаване на конфликти (CD&R).
BULATSA ще участва в подготовката на демонстрационната платформа, спецификацията на валидационните сценарии и референтния сценарий (въз основа на база данни от реално осъществени полети), в оценяването на оперативните аспекти по проекта (вкл. елементи на безопасността, човешкия фактор, предвидимост, капацитет и ефективност). BULATSA ще анализира и резултатите от разработваното по проекта решение.
В работата си по проекта, BULATSA, съвместно с партньорите по дейността, ще представи ползите от разработеният прототип TESLA (Tactical Encounter Solver Assistant) и неговото поведение в симулирания трафик. В допълнение към реални ADS-C данни, генераторът на данни GENETICS би могъл да бъде настроен да възпроизвежда повече самолети с възможност за 4D.
В допълнително, проверката за съответствие на маршрута е проучена и разработена в PJ.18 SESAR Wave 2 и ще допринесе за усъвършенстване на операциите по предстоящите валидации в текущия проект.