Grade – GNSS solutions for increased ga and rotorcraft airport accessibility demonstration

Име на предложението:
GRADE (GNSS Solutions for Increased GA and Rotorcraft Airport Accessibility Demonstration) SESAR-VLD1-09-2016
Споразумение за финансиране №: 783170
Времева рамка:
Съгласно програмата на ЕС за научноизследователска и развойна дейност Horizon 2020 – (2014-2020)
Цел:
Целта на проект GRADE е подготовка и провеждане на широкомащабна демонстрация на възможностите за интегриране на малките самолетите (от общата авиация) и хеликоптерите (роторните въздухоплавателни средства, ротокрафти) във въздушното пространство на летищата, където са въведени конкретни технологии на SESAR. За целта GRADE демонстрира използването на глобалната навигационна спътникова система (GNSS) и концепцията за едновременни безопасни операции (Simultaneous Non Interferring, SNI) за полети на малки самолети и хеликоптери, чрез симулации в реално време и реални летателни изпитания. Летателните изпитания се извършват на две различни места с 3 различни въздухоплавателни средства (два различни самолета и един хеликоптер) и генерират данни, които могат да бъдат използвани за подпомагане на регулирането, стандартизацията и сертифицирането на технологиите за общата авиация и ротокрафтите. Очакванията са проект GRADE да подобри безопасността и достъпа на въздухоплавателни средства до малки и големи летища без инструментални системи за заход.
BULATSA участва в подготовката и провеждането на валидации и демонстрации по проект GRADE заедно със следните европейски партньори:
CIRA (Centro Italiano Ricerche Aerospaziali ScpA) – италиански аерокосмически изследователски център и координатор на проекта;
DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V.) – немски център за аеронавигационни и космически изследвания;
MATS (Malta Air Traffic Services) – ДАНО на Малта;
NAIS (Nextant Applications & Innovative Solution S.r.l.) – италианска технологична компания;
TUBS (Technische Universitaet Braunschweig) – технически университет в Брауншвайг;
UPTH (Università degli Studi di Napoli Parthenope) – университета Партеноп в Неапол.
На 12 септември 2019 г. беше организиран Ден на отворените врати в DLR в гр. Брауншвайг, Германия, в който участие взеха експерти от BULATSA. Целта на симулациите беше да се докажат приложимостта на решенията по SESAR за авиацията с общо предназначение и хеликоптерите. Изпитанията включваха съвместни полети на специално оборудван самолет Cessna и хеликоптер EC135 по различни маршрути със сближаващи се под безопасния минимум траектории.
През октомври 2019 г. BULATSA взе участие във втора серия изпитания, проведение в италианския авиокосмически изследователски център – CIRA в гр. Казерта, Италия. Изпитанията включваха съвместни полети в реално време на самолет P92 Echo Super, използван от CIRA като летателна лаборатория за аеронавигационни изследвания (FLARE – Flying Laboratory for Aeronautical Research).
На 20 декември 2019 г. в гр. Неапол, Италия е проведен заключителен семинар по проект GRADE, организиран от CIRA съвместно с университета Партеноп в Неапол.
Повече информация за проекта е достъпна на следния адрес: http://www.gradeproject.eu/